Лек за детска кашлица

АКЦИЈА
loading...

Бронхитисот исчезнува веднаш (РЕЦЕПТ)

Кремот од бананата е одлично природно средство против кашлицата чија ефикасност е докажана во лекувањето на кашлицата и бронхитисот.

Кремот е вкусен, здрав и не го оптеретува желудникот.

Ако вашето дете страда од болки во грлото или од кашлање, задолжително обидете се да го направите овој неверојатен крем!

Многу лесно се подготвува.

Состојки:

две средно зрели банани

две лажици шеќер или мед (ако додавате мед, тоа го правите кога мешавината е изладена, бидејќи медот ги губи своите својства на високи температури)

400 мл врела вода

Подготовка:

Отстранете ја кората од бананите. Добро изгмечете ги со вилушка или лажица (по можност дрвена или пластична за да не потемнат).

Додадете шеќер и добро измешајте.

Додадета зовриена вода, покријте и оставете да стои 30 минути.

Ако користите мед, додадете го на крај, кога смесата ќе се излади.

Смесата процедете ја низ пластична цедалка (не морате).

Употреба:

Секогаш внимателно загрејте ја смесата и консумирајте ја 4 пати на ден (околу 100 мл).

Секој ден пригответе нова доза, лесно е.

За кратко време кашлицата ќе престане. Не ви се потребни скапи лекови.

*Бананата е меко овошје кое добро делува на грлото. Лесно се голта и не предизвиква болка ако грлото е веќе воспалено. Покрај тоа, бананите се богати со витамин Ц, со калиум и со витамин Б6, а имаат и низок гликемичен индекс.

loading...