Миленко: СДС, што си мислите, што постигнавте?

АКЦИЈА
loading...

И добро, бе? Што направивте? Што работа accomplish?

Всушност вие, ѓоамити нешто многу умни, што постигнавте, бе:

Се избламиравте за сите пари покажувајки ја својата максимална нецивилизираност со својот полпотовски и црвенокмерски начин на работа?
Покажавте апсолутен дилетантизам во водењето на државната каса, па дури и еден Трајко Славевски или Никола Поповски личат како Ворен Бафет во однос на “Бруто Нето Данска“ министерот!?

Вашите “интелектуални“ архитекти и инженери наместо градители, на чело со Грчев се покажаа во вистинското талибанско светло на рушители!?

Вашите “невладини“ активисти и “непартиски“ кадри како Павле Богоевски, Никола Писарев, Амон Сра, Коко Гебелс Бојаровски, Марјан Забрчанец, Цацко Конопишки, Нора Шакири и стотици други да бидат разгологазени и да покажат дека биле заинтересирани само да станат чиновници на државни јасли и да сркаат чорбиче за пеевче?! Каква интелектуалност, креативност, самостојност – само сркање чорбиче за пеевче.

Дека “газдите“ на телевизиите од типот на Емил Стојменов или Мали Ѕинго можете да ги превземете (купите, уцените…) во секој момент? Дека нивните новинарски тимови преку ноќ ќе се навикнат на благодетите на УСАид поддршката на дебатни, политички и верски ТВ проекти?!

Дека катастрофалната кастинг политика на Никола Груевски ќе ви овозможи да преземете белосветски гниди како Чедо Саздовски и ѓупци како Амди Бајрам?!
Дека не ве интересира образованието, културата, Македонскиот фолклор…

Дека ќе им удоволувате се‘ на шиптарте, по урнек на Никола Груевски (а сега и со иста стратегија на Христија Мицковски), не разбирајки дека тоа племе не гласа за ветувањата на Заев дадени во Швицарска, истите политики и перспективи на двете парти и слични шит-тврдења – туку гласа според наредба на нивниот робовладател од скопското Кале?!
Дека не ве интерсира Македонија и нејезината историја, јазик, традиција и идентитет?!

Дека ќе ја спроведете на дело заложбата на вашиот едноок атентатиран (од вас) претседател дека Македонците како нација се создадени од едноногиот акреп од Дедиње?!
Навистина, бе? Што направивте? Што си направивте освен вашите деца и внуци никогаш да не можат да бидат дел од навивачката група Комити, вечно во клас и во одделение другите деца да ги шиканираат вашите оти имале родители предавници, историските читанки и книги да ве запаметат како Коте од Руља, Алаѓозови од Русиново, како убиецот на Кочо Рацин – Страхил Гигов…

Ете, тоа си направивте вие од СДС, секако без М.

Државата за 10 месеци ја задолживте една милијарда и 700-тини милиони долари, не фрлајки ниту една лопата малтер? А, вашите чорбиче-за-пеевче невладини агитатори врескаа за 200-те милиони на изградено и разубавено Скопје!

Мерцедесот не го продадовте, ами сите што можеа да му се изнавозат влегоа во него и ги користеа придобивките на “она на М“.

Лековите се драстично поскапи. Лани дизелот беше 45, сега е 6о денари. Сите прехрабени производи и средства за лична хигиена се далеку поскапи. Кој стигне ве псуе.

И што постигнавте? Толку сте очајни што и вашиот создавач и идеолог Милчин ве блати, вашиот новинарски глодур со мало бабуле Геро ве дроби во секоја колумна. Вашата телевизија Телма ја кутнавте со рејтинг, кој се качи кај Канал 5 кај Емил Стојменов, човекот кој така ситаџиски бараше од Сашо Мијалков да ги апси и понижува вашите сегашни политички сојузници…

Што постигнаа тие вас што ве гласаа? Постигнаа (?!?!?!) да се срамат од дадениот глас, да тврдат дека “мора да е некоја грешка“ и дека Заев “кратко ќе трае“.

Ете тоа постигнавте.

Но, главното што имате задача да го постигнете по наредба на Џес Бејли, кому му се брза оти летоска завршува со својата дипломатска кариера, е да донесете крв на улиците низ Скопје и Македонија, сеуште не го исполнивте? Нели така?!

Затоа и ви е ПЛАНОТ за идната недела. ПЛАНОТ, со големи букви.

Идната недела планирате во ист момент да го симнете Александар Македонски од плоштадт во Скопје додека се донесува законот за јазици. Рушењето на Александар и Букефалд ќе се димна бомба за протнување на законот за двојазичност на територијата на цела Македонија.

Тоа лесно нема да мине. Си знаете вие.

Од друга страна ова (ПЛАНОТ) го знаат и во ВМРО ДМНЕ во “Мермерната палата“ и сто метри понатаму во “Палатата на Центро“ (карши “Корнер“) каде Јанко Бачев и Стефан Мицов кукурикаат (израз на Мицов). Знаат што ќе се дешава, ама кротко молчат!!!

ПЛАНОТ предвидува крвопролевање. Судир на Македонци против Македонци. Судир на Македонци против шиптари.

ПЛАНОТ предвидува комплетно уништување на МАКЕДОНСКИОТ НАРОД и НАЦИЈА. Без јазик, без Александар, без историја – тогаш, ШТО ЌЕ НИ Е ИМЕ.

Тоа е стратегијата, така?! Ако Македонецот премине преку се ова до сега, плус рушење на споменикот и двојазичноста – тогаш и за името лесно ќе се согласи да му биде сменето.

Во овој контекст ги молам оние што го величаа Мицкоски околу “илјадниците амндамани што ја спасиле Македонија од двојазичност“, да кажат што сметаат дека треба да се чини сега?!

Без крв нема држава.

Миленко Неделковски

loading...