Природен рецепт: Решете ѓи пегите, акните и дамките на лице

АКЦИЈА
loading...

Дамки на кожата се должат на различни влијанија , како што се изложеност на сончева светлина , несоодветен третман на акни , користете широк спектар на козметика или пигментацијата на кожата.

За среќа,  не е неопходно да се прибегне кон скапи козметички производи кои , искрено, нема да  дадат премногу ефект, бидејќи некои растенија, како што се лимон , ротквица , магдонос , се природни Обелувачи на дамки.

Недостаток на витамин Ц предизвикува губење на водата во кожата, и намалена колаген синтеза која е важна за раст и регенерација на телесните ткива , коски и заби , што доведува до истенчување на кожата, и се чувствителни на надворешните влијанија.

Рецепт за правење лосион лимон и магдонос , кој ја освежува и чисти кожата и ги намалува порите :

состојки:

– 1 дл сок од лимон
– 2 лажици магдонос
– Дестилирана вода 1,5 дл
– 0,5 дл 70 отсто алкохол

Подготовка лосион :

Исецкан магдонос се прелива содестилирана вода и алкохол. протресете ја тегла и се остава да отстои преку ноќ. Следниот ден, додадете сок од лимон. Применувајте го како лосион наутро да се чистат лицето и вратот. Чувајте го во темно шише .

може да се добие течност и без лимон и алкохол , рецепт :

Состојки:
– 25 грама свеж магдонос
– 2 дл вода
– 3 дл минерална вода

Подготовка лосион :
Магдонос , се вари две унци на вода, нека се излади во затворен сад , додадете три унци на минерална вода.  најдобро е да се чува во фрижидер.

Ефект: ја штити кожата од слободните радикали и го спречува сушењето на кожата и ја зајакнува заштитната бариера на кожата.

за чистење :

Состојки:
магдонос
100 ml  70 % етил алкохол
300 ml дестилирана вода

Подготовка тоник :
измиен и сецкан магдонос се става во тегла и се покрива со 100 мл 70 % алкохол од аптека . Остави цврсто затворено во тегла во фрижидер да сстои десет дена, а потоа процедете преку филтер-хартија и разредетесо 300 ml дестилирана вода .

секое утро и секоја вечер тапкање лесно со навлажнет памук .

Маска на магдоносот и киселото млеко за кожата на лицето иритирано од сонце и топлина :

3 лажици сецкан магдонос
3 лажици матеница

Подготовка маски:
Измешајте ги состојките и нанесете на лицето и вратот. По дваесет минути, отстранете и измијте го лицето со млака вода. Ако вашата кожа е исклучително сува , во смесата , додадете неколку капки бадемово масло .

Магдонос го ублажува црвенилото на кожата , осветлува , и и помага во намалување на количината на црвени мозолчиња. докажано спречува брчки !

Домашен третман против пеги, дамки и хиперпигментација

Еве што ви е потребно:

1 лажица куркума во прав
1 лажица цеден сок од лимон.
Подготовка и начин на користење:

Во чист сад добро измешајте ги состојките и ставајте ги на зафатените места.
Почекајте 15 минути додека смесата се исуши потполно.
Измијте ја маската со млака вода, а по правењето на овој третман најдобро е да не се изложувате на сонце, бидејќи не се препорачува. Ваквиот лековит домашен третман против пеги, дамки и хиперпигментација се препорачува да го користите 2 пати неделно додека не видите добри резултати.
Лимонот ќе ја исчисти кожата и ќе и даде сјај, а куркумата ќе ја осветли и ќе делува против воспалително. Важно е да напоменеме дека ако имате премногу чувствителна или многу сува кожа, заменете го лимоновиот сок со млеко или разблажете го со малку вода.

loading...