Можеби најздравата ужинка во светот

АКЦИЈА
loading...

Поради големото количество на минерали и витамини, сувите смоквите се одличен избор за ужина. Сувите смокви ја враќаат изгубената енергија, ослободуваат од нервоза и несоница и ја подобрува нашата меморија и концентрација.

Сувите смокви се одличен извор на минерали, како што е калциум, бакар, калиум, манган, железо, селен и цинк. Во 100 грама суви смокви има 640 милиграми калиум, 165 милиграми калциум, 2.03 милиграми железо и 232 милиграми калиум. Калиумот е составен дел на клетките и телесните течности кои помагаат во контролата на отчукувањето на срцето, аритмија и крвниот притисок. Бакар како и железото се потребни за производство на црвените крвни зрнца и за оксидација на клетките.

Содржат повеќе калциум од млекото

Сувите смокви се многу здрави и хранливи, а слабо е познат фактот дека содржат повеќе калциум од кравјото млеко. Поради големото количество на бакар им се препорачува на луѓе кои имаат анемија, затоа што бакарот го поттикнува производството на црвените крвни зрнца. Сувите смокви се добар борец против остеопороза и само десет суви смокви дневно превентивно делуваат против губењето на коскеното ткиво. Го забавуваат стареењето, добри се во војната против слободните радикали, богати се со антиоксиданси и го забрзуваат метаболизмот.


Благотворното дејство на сувите смокви:

– помагаат во регулација на работата на гастроинтестиналниот тракт

– високата концентрација на влакна во смоквите помага при слабеење и чистење на организмот од токсини

– смоквата е богата со калциум кој лесно се апсорбира и токму затоа се незаменливи за луѓето со нетолеранција на лактоза

– калиумот, кој е обилно присутен во смоквите, го зајакнува срцето

– смоквите содржат големо количество на антиоксиданти кои го подобруваат имунолошкиот систем и општото здравје

– ја подобруваат општата здравствена состојба на кожата и го изедначуваат тенот на лицето

– се сметаат за одлично средство за лекување на несоница и утрински мачини.

loading...