Како природно да го отстраните забниот каменец?

АКЦИЈА
loading...

Наслагите од забен камен не само што изгледаат грдо, туку можат да предизвикаат и сериозни проблеми…

Забниот камен е тврда наслага на забите која се таложи со текот на времето.

Доколку спаѓате и вие во категоријата на луѓе кои се тресат од страв при посета на стоматолог, тогаш овие природни решенија се идеални за вас:

Рецепт 1

Состојки:
30 g лушпи од ореви
Малку вода

Начин на подготовка:

Ставете ги лушпите од орев во тенџерче, додајте вода и варете ги 15 минути. Во добиената смеса натопете ја четката за заби и мијте ги забите 5 минути. Оваа процедура повторувајте ја во утринските, попладневните и вечерните часови.

Рецепт 2

Состојки:

4 кафени лажички семки од сончоглед
4 кафени лажички цвет од липа
1l вода
Начин на подготовка:
Ставете ги состојките во сад, прелијте ги со вода и варете ги околу половина час. Мијте ги забите со оваа смеса после секој оброк.

Рецепт 3

Јаболковиот оцет може да се користи за отстранување на забен камен, но употребувајте го само еднаш неделно. Ставете малку јаболков оцет во уста и тријте со четка за заби. Потоа темелно измијте ја устата со вода.

Рецепт 4

Сода бикарбона исто така може да ви помогне да го отстраните забниот камен. Ставете малку сода бикарбона на намокрена четка и со неа исчистете го каменот. Можете да додадете и малку сол, па да ги исчеткате забите. Заради силното дејство, доволно е постапката да ја повторувате на 2 недели.

loading...